Нед02262017

Последна промена12:40:10 PM

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

“Соединување” на Анета Јованоска ја преполни галеријата во Центарот за култура

Втората самостојна изложба на уметникот Анета Вршкоска Јованоска вечерва ја прелони Галеријата во ЦК “Григор Прличев”. Присутните се восхитуваа на нејзините необични уникатни уметнички дела.

Повеќе...

Три вредни документарни филмови пред охридската публика

Од денес  до 20 ти септември пред љубителите на филмската уметност во НУ ЦК "Григор пррличев" Охрид ќе се прикажуваат  три вредни документарни филмови.

Повеќе...

“Звуците на длетото” да ја заживеат охридската резбарска школа

Звуците на длетото се уште одзвонуваат по охридските сокаци. Доказ за тоа беше денешната изложбата на 12 те современи охридски резбари од различни генерации,која се одржа во Куќата на Робевци.

На нивните ремек дела изработени до совршенство се восхитуваат и охриѓани и туристите.

Сите изложени дела се избработени во техники и стилови карактеристични за охридската резбарска школа, вели Оливера Мишева етнолог при Завод и Музеј Охрид.

Повеќе...

"Соединување" втора изложба на Анета Вршкоска Јованоска

"Соединување" е втората самостојна изложба на уметникот Анета Вршкоска Јованоска од Охрид. Пред присутните ќе бидат претставени нејзините најнови уметнички дела.

Повеќе...

"Танец" ќе го затвори "Вевчанското културно лето"

Со концертот на македонскиот ансамбл Танец" недела со почеток од 19,30 во Домот на културата во Вевчани ќе се затвотри „Веччанското културно лето“ , настан со кој ќе се одбележи и Денот на независноста на Република Македонија.

Повеќе...

Средба со пистаелот Емир Соколовиќ

Денес  12 септември, во 18,00 часот, во Прличевата одаја при НУ Библиотека „Григор Прличев“ - Охрид ќе се одржи средба со писателот Емир Соколовиќ од Босна и Херцеговина.

Во рамките на средбата предвидено е предавање на тема: „Книжевноста и книгата денес“. Присутните ќе имаат можност да постават прашања или да поведат дискусија на посочената тема.

Повеќе...

“Кругови” на Сандра Рилкова ги фасцинира љубителите на уметноста

 

Талентираната сликарка  Сандра Рилкова синоќа ја одржа својата прва самостојна изложба насловена “Кругови”.

Повеќе...

“Билјана Јуниор” со староградска песна го врати Сараиште во минатото

Ансамбал “Билјана Јуниор”, продолжувачите на охридските трубадури синоќа одржаа концерт во чест на Кузман Поп Стефанија, основачот на стариот ансамбал “Билјана”.

Младите, продолжувачи на охридските трубадури пред присутните ги отсвирија легендарните “Билјана платно белеше”, “Јовано Јованке”, “Бор садила мома Евгенија” и уште многу други песни истргани од душата на народот, а денес се важен дел од македонската култура и историја и чувар на нашиот идентитет.

Повеќе...

Бојкотот на Села не го намали сјајот на СВП

Бојкотот на Села не го намали сјајот на Струшките вечери на поезијата. Со  меѓународното  поетско читање “Меридијани” и без никакви проблеми синоќа  започна 52 то издание на СВП. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK