Вто06192018

Последна промена07:37:51 PM

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

“ Прекрасната Кина“ пред охриѓани

Изложбата што го освојува светот „Прекрасна Кина“ денеска и пред охриѓани.

Повеќе...

Отворена изложбата на роднокрајни автори

Синоќа во Центарот за култура Григор Прличев, како дел од чествувањата на Свети Климент Охридски, традиционално беше отворена изложбата на роднокрајни автори. 

Повеќе...

Ноќите во бел сатен

НУ Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид во соработка со ТЕАТАР ЏИНОТ-ВЕЛЕС, ја најавуваат  театерската претстава "НОЌИТЕ ВО БЕЛ САТЕН".

Повеќе...

15 години традиција изложба на Фото клуб “Охрид”

Вечерва во просториите на Охридско лето,во рамките на активностите за одбележување на празникот “Свети Климент Охридски” беше отворена 15-та - традиционална изложба на Фото клуб „ Охрид“.

Повеќе...

Филмот „Витезот Расти“ пред охридската публика

Анимираниот филм комедија „Витезот Расти“ пред охриѓани.„Витезот Расти“ е интересна комбинација од средниот век, приказна за рециклирање и необични личности. Во склоп на многу хумор, цртанот се занимава со теми како пријателство и храброст.

Повеќе...

"Умри машки" пред охридската публика

Во соработка со „Театар Солза и Смеа“- од Битола, во Охрид  премиера на филмот "УМРИ МАШКИ"- трилер комедија, режија Александар Димитровски.

Повеќе...

" Емигранти" утре пред охриѓани

Претставата "ЕМИГРАНТИ"  во режија на Ирена Стеријовска утре пред љубителите на театарот.

Повеќе...

Отворен фестивалот за културно творештво на египќаните

Градоначалникот Никола Бакрачески, синоќа  во Центарот за култура „Григор Прличев“ со пригодно обраќање, го отвори Четвртиот по ред фестивал на музичко и фолклорно творештво на египќаните - „Sound of Egypt“ .

Повеќе...

Несекојдневен арт – перформанс The Art of Makeup”

Вечерва во Центарот за култура Григор Прличев ќе се одржи изложбата “ The Art of Makeup”.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK