Нед02232020

Последна промена02:37:52 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Се е подготвено за “Поетска ноќ во Велестово”

На 15-ти август во охридското село Велестово, на сред село, со почеток во 21 часот, по 26-ти пат ќе се одржи манифестацијата Поетска ноќ во Велестово.

Повеќе...

Се одржа 26 та „Вечер на Чинго“

Синоќа  во  селото Велгошти во близина на манастирот „Света Петка “ по 26 пат се   одржа традиционалната манифестација  „Вечер на Чинго“.

Повеќе...

Промоција на „Сеќавањa за брат ми Драган Богдановски“

Утре (05.08.2014 година) во 20:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ Охрид (изложбениот салон) ќе се одржи промоција на книгата: „Сеќавањa за брат ми Драган Богдановски“ од авторот Раде Станковски.

Повеќе...

Промоција на книги од академик Ристовски

Во рамки на манифестацијата Научна и уметничка визита Охрид 2014 што се одржува во организација на МАНУ, вечерва во Куќата на Уранија ќе бидат промовирани двете најнови книги на академик Блаже Ристовски.

Повеќе...

Изложба “Традицијата и минатото неисцрпна инспирација за Рисимкин”

Изложба на ликовни дела под наслов „Патинирани цитати“ од ликовниот уметник Мирче Матевски-Рисимкин беше отворена саботата во Куќата на Робевци во Охрид.

Повеќе...

Во септември „Ohrid Dance Festival“

Во организација на Танцовиот клуб „Dancers United MK“, во периодот од 12 до 14 септември 2014 година, ќе се одржи првиот по ред „Ohrid Dance Festival“.

Повеќе...

Изложбата „Големото срце и ум на Вангел“ вечерва и утре на Охридско лето

Изложбата „Големото срце и ум на Вангел“ ,  вечерва со почеток од 23 часот па се до 2 часот после полноќ ќе биде отворена во рамките на годинешнава програма на Охридско лето. Ликовните дела   од познатиот охридски уметник Вангел Наумовски ќе бидат изложени во неговата семејна куќа, Охридска порта Љубица.

Повеќе...

Македонскиот гитарист Дарко Багески на Охридско лето

Денеска во црквата „Света Софија“ солистички концерт на фестивалот „Охридско лето“ ќе одржи македонскиот гитарист Дарко Багески.

Повеќе...

Изложба на Мирчо Матевски – Рисимкин

Со наслов “ПАТИНИРАНИ ЦИТАТИ” сабота, (02.08.2014)  од 19,00 во Куќата на Робевци-Охрид ќе биде отворена изложбата на Мирчо Матевски – Рисимкин.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK