Вто07142020

Последна промена08:04:05 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Промоција на „Сеќавањa за брат ми Драган Богдановски“

Утре (05.08.2014 година) во 20:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ Охрид (изложбениот салон) ќе се одржи промоција на книгата: „Сеќавањa за брат ми Драган Богдановски“ од авторот Раде Станковски.

Повеќе...

Изложба “Традицијата и минатото неисцрпна инспирација за Рисимкин”

Изложба на ликовни дела под наслов „Патинирани цитати“ од ликовниот уметник Мирче Матевски-Рисимкин беше отворена саботата во Куќата на Робевци во Охрид.

Повеќе...

Групна изложба на фотографии од „Сен Трпејца“

Групна изложба на фотографии со мотиви од охридското село Трпејца вечерва ќе се отвори во најпознатата туристичка населба на Охридското езеро.

Повеќе...

Изложбата „Големото срце и ум на Вангел“ вечерва и утре на Охридско лето

Изложбата „Големото срце и ум на Вангел“ ,  вечерва со почеток од 23 часот па се до 2 часот после полноќ ќе биде отворена во рамките на годинешнава програма на Охридско лето. Ликовните дела   од познатиот охридски уметник Вангел Наумовски ќе бидат изложени во неговата семејна куќа, Охридска порта Љубица.

Повеќе...

“Јас љубам Бог“ пред охридската публика

НУ Центар за култура Григор Прличев - Охрид во соработка со ЗГ Буден Театар – Скопје Ве покануваат на претстава “ЈАС ЉУБАМ БОГ“.

Повеќе...

Изложба на Мирчо Матевски – Рисимкин

Со наслов “ПАТИНИРАНИ ЦИТАТИ” сабота, (02.08.2014)  од 19,00 во Куќата на Робевци-Охрид ќе биде отворена изложбата на Мирчо Матевски – Рисимкин.

Повеќе...

Познатиот ерменски виолончелист вечерва на Охридско лето

Вечерва, на фестивалот „Охридско лето“ концерт ќе одржи познатиот ерменски виолончелист од помладата генерација Нарек Хахназарјан, заедно со пијанистката Оксана Шевченко од Казахстан.

Повеќе...

Отворена изложба на дела на Вангел Наумовски

Во Куќата на Уранија во Охрид синоќа беше отворена изложба на дела на познатиот охридски сликар Вангел Наумоски, поставена по повод 90 годишнината од неговото раѓање и 60 години од отворањето на неговата прва самостојна изложба.

Повеќе...

„Брана на Пацификот“ пред охридската публика

Центарот за култура Охрид во соработката со Кинотека на Македонија и Францускиот кино-клуб, продолжува со прикажување на филмови, на репертоарот е филмот „Брана на Пацификот“ во деновите 24-ти (четврток) и 26-ти (сабота) , во 20.00 часот, влез 50 денари.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK