Вто02182020

Последна промена12:52:58 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

,,Отело,, од Вилијам Шекспир утревечер на Охридско лето

Утревечер во Центарот за култура„Григор Прличев“ –Охрид со почеток од 21 часот на програмата на Охридско лето е претставата ,,Отело,, од Вилијам Шекспирво режија на Диего де Бреа.

Повеќе...

,,Отворен круг“ на Лилјана Мазова утревечер на Охридско лето

Утревечер на програмата на Охридско лето со почеток од  23:00 часот во Центарот за култура  „Григор Прличев“ – Охрид ќе се одржи претставување на новата театарска книга на Лилјана Мазова ,,Отворен круг“.

Повеќе...

,,Носталгијаво црно-бели рамки,, од Зоран Вељаноски – Летра на Охридско лето

Под наслов ,,Носталгијаво црно-бели рамки,, на програмата на Охридско лето недела во Дирекцијата на Фестивалот  со почеток од 20 часот е изложбата на фотографии од Зоран Вељаноски – Летра.

Повеќе...

„Охридско лето“ со изложба на Леополд Форстнер

Во Куќата на Робевци и Уранија, вечерва во рамките на 54. издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде отворена изложбата на австрискиот уметник, сликар, графичар и дизајнер Леополд Форстнер. 

Повеќе...

Почнува Балканскиот фестивал во Охрид

Охрид подготвен за 53 то издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри.  Утре вечер СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ на фесивалот  со АНСАМБЛОТ НА НАРОДНИ ИГРИ И ПЕСНИ НА МАКЕДОНИЈА “ТАНЕЦ” и Ансамбл “Неврокопски” од Гоце Делчев– Бугарија. 

Повеќе...

Вечерва завршува Балкански фестивал

Вечерва ќе се спушти завесата на овогодинешното издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри. 

Повеќе...

Започна “Канеофест 2014“

На летната сцена „Долни Сарај“ , синоќа свечено беше отворено тринаесетото издание на фестивалот „КАНЕОФЕСТ 2014“ , што го организира ТВ Морис со поддршна на општина Охрид и бројни помагатели .

Повеќе...

Со глава низ ѕид - изложба на Тина Дрчар

Со глава низ ѕид е насловот на изложбата на  уметничката Тина Дрчар.

Повеќе...

Изложба на познат карикатурист од Прага во Охрид

Познатиот чешки карикатурист Јозеф Блеха вечер ќе  ја има својата прва самостојна изложба во Охрид. Во националната установа „Григор Прличев“ ќе бидат поместени 44 авторски дела-карикатури на Блеха со кои тој се преставувал во повеќе земји во светот. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK