Вто07142020

Последна промена08:04:05 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Охридски фестивалски денови

Младинскиот културен центар-Охрид во соработка со Европската асоцијација на фестивали, продолжува со овогодинешните –Охридски фестивалски денови, овојпат на Сцената на Долни Сарај.

Повеќе...

Аркадиј Володос големиот гениј на клавијатурата, утре на Охридско лето

Еден од најистакнатите и најпознатите пијанисти во светот – Аркадиј Володос, на 19 јули (сабота), ќе одржи концерт во црквата „Света Софија“ како еден од најексклузивните гости на фестивалот „Охридско лето“.

Повеќе...

,,Отворен круг“ на Лилјана Мазова утревечер на Охридско лето

Утревечер на програмата на Охридско лето со почеток од  23:00 часот во Центарот за култура  „Григор Прличев“ – Охрид ќе се одржи претставување на новата театарска книга на Лилјана Мазова ,,Отворен круг“.

Повеќе...

Mike Menotti на 18 ти јули во Охрид

Љубителите на House музиката ќе имаат можност да уживаат во забавата на Mike Menotti кој  за прв пат гостува во Македонија.

Повеќе...

„Охридско лето“ со изложба на Леополд Форстнер

Во Куќата на Робевци и Уранија, вечерва во рамките на 54. издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде отворена изложбата на австрискиот уметник, сликар, графичар и дизајнер Леополд Форстнер. 

Повеќе...

“Исчезнатиот Охрид” на Упевче пред охриѓани

“Исчезнатиот Охрид” е насловот на најновата  изложба на академскиот сликар Славко Упевче.

Повеќе...

Вечерва завршува Балкански фестивал

Вечерва ќе се спушти завесата на овогодинешното издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри. 

Повеќе...

,,Отело,, од Вилијам Шекспир утревечер на Охридско лето

Утревечер во Центарот за култура„Григор Прличев“ –Охрид со почеток од 21 часот на програмата на Охридско лето е претставата ,,Отело,, од Вилијам Шекспирво режија на Диего де Бреа.

Повеќе...

Со глава низ ѕид - изложба на Тина Дрчар

Со глава низ ѕид е насловот на изложбата на  уметничката Тина Дрчар.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK