Вто07072020

Последна промена03:26:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Почнува Балканскиот фестивал во Охрид

Охрид подготвен за 53 то издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри.  Утре вечер СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ на фесивалот  со АНСАМБЛОТ НА НАРОДНИ ИГРИ И ПЕСНИ НА МАКЕДОНИЈА “ТАНЕЦ” и Ансамбл “Неврокопски” од Гоце Делчев– Бугарија. 

Повеќе...

Започна “Канеофест 2014“

На летната сцена „Долни Сарај“ , синоќа свечено беше отворено тринаесетото издание на фестивалот „КАНЕОФЕСТ 2014“ , што го организира ТВ Морис со поддршна на општина Охрид и бројни помагатели .

Повеќе...

Почнува Францускиот филмски фестивал

Во киното „ Милениум“ во Скопје , вечерва во 20 часот и 30 минути, свечено ќе биде отворен Фестивалот на францускиот филм во Македонија. На првата фестивалска вечер, на седмото издание на фестивалот, ќе биде прикажан филмот  „ КЕ  Д’ОРСЕ“ на режисерот Бертран Таверние.

Повеќе...

Изложба на познат карикатурист од Прага во Охрид

Познатиот чешки карикатурист Јозеф Блеха вечер ќе  ја има својата прва самостојна изложба во Охрид. Во националната установа „Григор Прличев“ ќе бидат поместени 44 авторски дела-карикатури на Блеха со кои тој се преставувал во повеќе земји во светот. 

Повеќе...

Најновиот роман на Алимпиќ од денеска во Охридската библиотека

„Последната пролет во Париз“ најновата книга од Јелена Бачиќ Алипиќ од денеска читателите може да ја изнајмуваат од Охридската библиотека.

Повеќе...

Започнуваат вторите „Струшки книжевни средби”

Со промоција на поетската книга „Вевчаница“ на Миљурко Вукадиновиќ од Белград, Република Србија, денес во Струга започнува втората меѓународна манифестација „Струшки книжевни средби“-2014.Промоцијата ќе се одржи вечерва во 18:00 часот во црквата свети Никола во Вевчани. Промотори на книгата се Мишо Китаноски и Христо Петрески.

Повеќе...

47-ми семинар за македонски јазик, литература и култура

Во Охрид, отпочна  47-то издание на семинарот за македонски јазик, литература и култура. На семинарот учествуваат македонисти од САД, Канада, Финска и за првпат од Азербејџан, меѓу нив шеесет и пет стипендисти од кои 36 студенти на македонски јазик, 16 магистранти, пет докторанти и осум професори од 20 држави во светот.

Повеќе...

Во Струга започнуваат „Струшки книжевни средби“-2014

 Со промоција на поетската книга „Вевчаница“ на Миљурко Вукадиновиќ од Белград, Република Србија, утре во Струга ќе започне втората меѓународна манифестација „Струшки книжевни средби“-2014.

Повеќе...

„Порака за мир“ ќе се игра во охридскиот центар за култура

Детското балетско студио „Визави“ вечерва во центарот за култура „Григор Прличев“  ќе ја игра балетската претстава „Порака за мир“.  Претставата  е исклучително креативна и изобилува со модерен балет и прекрасна хип хоп, самба и диско музика, сценографски елементи и костимографски решенија.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK