Пет11152019

Последна промена07:46:56 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Концертот на полскиот композитор Пендерецки -„Музички настан” за 2013

Концертот на полскиот композитор Кшиштоф Пендерецки со Македонската филхармонија на минатото издание на ,,Охридско лето,,  е „Музички настан” за2013 година.

Повеќе...

„Златна бубашваба на популарноста 7“ јубилејна претстава

НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид во соработка со „Театар Солза и Смеа“- од Битола организира  јубилејна претстава по повод 18 години постоење на „Солза и Смеа“ и славење полнолетство.

Повеќе...

Во понеделник премиера на филмот на Пиперкоски за Охридското востание

Во понеделник, на 3-ти март, со почеток во 17:45 часот на МТВ 1 премиерно ќе биде прикажан новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски за Охридското востание (македонско-албански бунт).Во филмот на Пиперковски , наративна улога ќе има и охридскиот историчар Никола Митровиќ.

Повеќе...

Збогатен фондот на охридската библиотека

Наскоро корисниците на услугите на НУ Библиотека „Григор Прличев“ - Охрид ќе имаат можност да ги изнајмуваат книгите „Ромски фолклор“, „Етнички и културни карактеристики на ромите“ и „Граматика на ромскиот јазик“ од д-р Трајко Петровски - научен советник во Институтот за фолклор од Скопје.

Повеќе...

Вампирска академија за љубителите на филмот

На репертоарот на  Центарот за култура Григор Прличев  ќе се прикажува филмот "ВАМПИРСКА АКАДЕМИЈА".

Повеќе...

“Амазонија” на кинорепертоарот во центарот за култура

НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид на репертоарот ќе го прикажува филмот "АМАЗОНИЈА". Кино проекции во деновите 5-ти (среда) и 6-ти (четврток) март 2014 година.

Повеќе...

Македонската „Поетеса на обоа“ на „Бољшој Зал“ во Москва

После неколку успешни настапи во Москва, истакнатата македонска уметница Гордана Јосифова Неделковска честопати нарекувана „поетеса на обоа“ повторно доби покана да настапува на реномираниот руски фестивал „Art-November“.

Повеќе...

Промоција на книгата “Ехото на душата”

Денеска во НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид ќе биде промовирана книгата "ЕХОТО НА ДУШАТА"  на  авторот  Ленче Ристеска.

Повеќе...

„Књижевне новине“ објавија песни од Славе Ѓорго Димоски

Неколку нови тематски песни на познатиот охридски поет Славе Ѓорго Димоски се преведени и објавени  во познатото српско културно гласило „Књижевне новине“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK