Саб06062020

Последна промена04:03:04 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Културни работници од земјава во посета на охридската библиотека

Во посета на НУ Библиотека „Григор Прличев“ - Охрид,   културни работници од повеќе градови во Република Бугарија.

Повеќе...

Волкот и седумте јариња повторно пред охридската публика

НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид на барање на публиката, повторно ќе ја прикажува детската балетска претстава “ВОЛКОТ И СЕДУМТЕ ЈАРИЊА”.

Повеќе...

Збогатен фондот на охридската библиотека

Наскоро корисниците на услугите на НУ Библиотека „Григор Прличев“ - Охрид ќе имаат можност да ги изнајмуваат книгите „Ромски фолклор“, „Етнички и културни карактеристики на ромите“ и „Граматика на ромскиот јазик“ од д-р Трајко Петровски - научен советник во Институтот за фолклор од Скопје.

Повеќе...

КИЦ „Култура 365“ подарува книги

Уште едно литературно доживување за сите љубители на пишаниот збор. Од 10 до 16 март, КИЦ „Култура 365“ ќе подарува книги, а сите оние кои ќе го посетат Културно- информативниот центар во периодот од 9 до 15 часот, ќе добијат книга.

Повеќе...

“Амазонија” на кинорепертоарот во центарот за култура

НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид на репертоарот ќе го прикажува филмот "АМАЗОНИЈА". Кино проекции во деновите 5-ти (среда) и 6-ти (четврток) март 2014 година.

Повеќе...

Концертот на полскиот композитор Пендерецки -„Музички настан” за 2013

Концертот на полскиот композитор Кшиштоф Пендерецки со Македонската филхармонија на минатото издание на ,,Охридско лето,,  е „Музички настан” за2013 година.

Повеќе...

Промоција на книгата “Ехото на душата”

Денеска во НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид ќе биде промовирана книгата "ЕХОТО НА ДУШАТА"  на  авторот  Ленче Ристеска.

Повеќе...

„Златна бубашваба на популарноста 7“ јубилејна претстава

НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид во соработка со „Театар Солза и Смеа“- од Битола организира  јубилејна претстава по повод 18 години постоење на „Солза и Смеа“ и славење полнолетство.

Повеќе...

Во понеделник премиера на филмот на Пиперкоски за Охридското востание

Во понеделник, на 3-ти март, со почеток во 17:45 часот на МТВ 1 премиерно ќе биде прикажан новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски за Охридското востание (македонско-албански бунт).Во филмот на Пиперковски , наративна улога ќе има и охридскиот историчар Никола Митровиќ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK