Вто07142020

Последна промена08:04:05 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Промоција на книгата “Ехото на душата”

Денеска во НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид ќе биде промовирана книгата "ЕХОТО НА ДУШАТА"  на  авторот  Ленче Ристеска.

Повеќе...

Во понеделник премиера на филмот на Пиперкоски за Охридското востание

Во понеделник, на 3-ти март, со почеток во 17:45 часот на МТВ 1 премиерно ќе биде прикажан новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски за Охридското востание (македонско-албански бунт).Во филмот на Пиперковски , наративна улога ќе има и охридскиот историчар Никола Митровиќ.

Повеќе...

Премиерно погледнете го спотот на Александар Јосифовски

По промоцијата која беше одржана во неделата и каде спотот премиерно беше претставен пред бројната публика, сега го претставуваме и на нашите читатели.

Повеќе...

Вампирска академија за љубителите на филмот

На репертоарот на  Центарот за култура Григор Прличев  ќе се прикажува филмот "ВАМПИРСКА АКАДЕМИЈА".

Повеќе...

Охриѓанецот Александар Јосифовски ќе го промовира неговиот прв видео запис

Mладиот и талетитан музичар Александар Јосифовски, кој на 20 годишниот јубилеј на “Охрид Фест” освои награда за најдобар дебитант во Поп вечерта, го сними првиот видео запис на преработена песна од Оливер Драгоевиќ „Траг у бескрају”.

Повеќе...

Македонската „Поетеса на обоа“ на „Бољшој Зал“ во Москва

После неколку успешни настапи во Москва, истакнатата македонска уметница Гордана Јосифова Неделковска честопати нарекувана „поетеса на обоа“ повторно доби покана да настапува на реномираниот руски фестивал „Art-November“.

Повеќе...

“Имигранти” на репертоарот на Центарот за култура Охрид

Следнава недела на репертоарот во Центарот за култура Охрид, кино проекции во деновите 20-ти 21-ви и 22-ри февруари 2014, почеток 20.00 часот, влез 100 денари.

Повеќе...

„Књижевне новине“ објавија песни од Славе Ѓорго Димоски

Неколку нови тематски песни на познатиот охридски поет Славе Ѓорго Димоски се преведени и објавени  во познатото српско културно гласило „Књижевне новине“.

Повеќе...

“Легендата за Сарила “ повторно пред охриѓани

“Легендата за Сарила “ повторно на кино репертоарот во Центарот за култура во деновите 12-ти, 13-ти и 14-ти февруари 2014 година.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK