Саб06252022

Последна промена03:35:57 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Во Робевци изложба ”Форми во црно”

На 2 август 2019 (четврток) во 20:00 ч. во музеј „Куќата на Робевци” во Охрид ќе се отвори изложбата ”Форми во црно” на Мице Јанкуловски.

Повеќе...

Украинска вечер на „Охридско лето“

„Разновидна екстраваганција во музичката кошница“ е насловена  музичката програма на традиционалната Украинската вечер што ќе се одржи на „Охридско лето“, во црквата „Света Софија“ , денеска од 21 часот.

Повеќе...

Концерт за виолончело и пијано на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на руските уметници, виолончелистот Денис Шаповалов и пијанистот Александар Вершинин што ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. 

Повеќе...

„Несоодветно за на работа“-драмска премиера на „Охридско лето“

Драмски театар од Скопје вечерва на „Охридско лето“ премиерно ќе ја изведе театарската претстава „Несоодветно за на работа“ од современата британска драмска авторка Луси Кирквуд, а во режија на еден од најдобрите холивудски режисери и актери Доналд Ворен Мофет.

Повеќе...

Изложба на Стефан Хаџи-Николов во „Робевци“

Синоќа се отвори изложбата на големиот сликар Стефан Хаџи-Николов.

Повеќе...

Народниот театар од Битола вечерва гостува на „Охридско лето“

Народен театар Битола ja носи на „Охридско лето“ театарската претстава „Бакхи- Краток преглед на распадот“ по Бакхи од Еврипид, а во режија на Игор Вук Торбица. Претставата ќе се одигра во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 21 часот. 

Повеќе...

„Хадерсфилд“ –драма за изгубената млада генерација

Загрепскиот младински театар од Хрватска синоќа во рамките на драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ ја изведе театарската претстава „Хадерсфилд“ од Угљеша Шајтинец, а во режија на Рене Медвешек.

Повеќе...

Дуото Миленковиќ-Милошевиќ ја крена публиката на нозе

Долги и стоечки овации, бисови, задоволна публика и уметници кои пленија со своето музицирање и со својата скромност и внимание кон публиката. Ваква беше атмосферата вчеравечер во црквата „Света Софија“ на концертот на српскиот виртуоз на виолина Стефан Миленковиќ и неговиот колега, пијанистот Владимир Милошевиќ за кој с ебараше карта повеќе. 

Повеќе...

Традиционалната Полска вечер на „Охридско лето“ носи концерт на триото „Пендерецки“

Во рамките на традиционалната Полска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот ќе се одржи целовечерен концерт на пијано-триото „Пендерецки“. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK