Пет11222019

Последна промена11:20:32 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Претставници на Руската амбасада во посета на охридската библиотека

Во посета на НУ Библитека “Григор Прличев” - Охрид беа Константин Берсенев - Заменик шеф на Мисијата на Амбасадата на Руската федерација на РМ и господинот Александар Алексиев - Раководител на секторот за култура во Руската Амбасада.

Повеќе...

КУД од Вевчани ќе се претстави во Лондон

Културно уметничкото друштво “Дримкол” од Вевчани од денеска гостува во Лондон. Нашите играорци ќе ја претстават македонската традиција со традиционалниот  фолклор.  

Повеќе...

Охрид во знакот на староградскиот мелос

Денес  започнува дваесетипеттото јубилејно издание на манифестацијата Охридски староградски средби. На годинешното фестивалско издание ќе настапат Хорот при охридскиот Центар за култура, групата „Распеани охриѓанки“, Градскиот тамбурашки оркестар од Штип, Октетот „Прилеп“ од Прилеп, „Распеани гевгеличанки“ од Гевгелија, Градскиот хор од Штип, како и учесници од Крива Паланка.

Повеќе...

Фотографска изложба во Охрид

“Ние припаѓаме овде- Животот , луѓето и природата во  прекуграничната област “, е насловена фотографската изложба што денес се отвори во Центарот за Култура “Григор Прличев“ а по повод  Денот на Европската територијална соработка.

Повеќе...

“Соединување” на Анета Јованоска ја преполни галеријата во Центарот за култура

Втората самостојна изложба на уметникот Анета Вршкоска Јованоска вечерва ја прелони Галеријата во ЦК “Григор Прличев”. Присутните се восхитуваа на нејзините необични уникатни уметнички дела.

Повеќе...

Филмот „Соба со пијано“ премиерно пред охриѓани

Играниот филм „Соба со пијано“ во режија на Игор Иванов Изи и продукција на Скопје Филм Студио, својата премиера на наше големо задоволство ќе ја доживее во петок 4-ти октомври 2013 година, со почеток во 20.00 часот, влез 100 денари, соопштија од ЦК “Григор Прличев” Охрид.

Повеќе...

Три вредни документарни филмови пред охридската публика

Од денес  до 20 ти септември пред љубителите на филмската уметност во НУ ЦК "Григор пррличев" Охрид ќе се прикажуваат  три вредни документарни филмови.

Повеќе...

Охридско лето - најуспешен туристички настан за 2013

Фестивалот „Охридско лето“ е  најуспешен туристички настан за 2013 година според Министерството за економија.  На денешната свеченот  по повод светскиот ден на туризмот- 27 септември  , признанитето за најкултурен настан и беше врачено на директорката на најреномираната културна манифестација , Елизабета Јанкуловска . Според неа заслугата е на целиот тим кој посветено работи во насока на продолжување на успешната традиција од 53 години на врвот на светската уметничка сцена.

Повеќе...

"Соединување" втора изложба на Анета Вршкоска Јованоска

"Соединување" е втората самостојна изложба на уметникот Анета Вршкоска Јованоска од Охрид. Пред присутните ќе бидат претставени нејзините најнови уметнички дела.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK