Сре07082020

Последна промена03:32:21 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Филмовите „Лов на мали грабливци“ и „Курт станува зол“ оваа недела пред охриѓани

На кино репертоарот во НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид ќе се прикажува филмот „Лов на мали грабливци“.

Повеќе...

Глориа Петреска победник на „Млади библиотекари 2013“

Глориа Петреска, ученичка во VIII одделение при  ОУ „Братство Единство“ - Охрид ја освои првата награда на Општинскиот натпревар „Млади библиотекари 2013“ и ќе го представува градов на Републичкиот натпревар кој годинава ќе се одржи во Неготино на 25 октомври.

Повеќе...

КУД од Вевчани ќе се претстави во Лондон

Културно уметничкото друштво “Дримкол” од Вевчани од денеска гостува во Лондон. Нашите играорци ќе ја претстават македонската традиција со традиционалниот  фолклор.  

Повеќе...

Сликите на младата Танеска ги воодушевија љубителите на уметноста

Вчера во ЦК Григор Прличев во присуство на 120 посетители познатиот охридски уметник Славко Упевче ја отвори втората самостојна изложба на младата 14 годишна уметничка Славица Танеска.

Повеќе...

Фотографска изложба во Охрид

“Ние припаѓаме овде- Животот , луѓето и природата во  прекуграничната област “, е насловена фотографската изложба што денес се отвори во Центарот за Култура “Григор Прличев“ а по повод  Денот на Европската територијална соработка.

Повеќе...

Втора самостојна изложба на Славица Танеска

Младата и амбициозна сликарка Славица Танеска од Охрид  ќе ја одржи својата втора самостојна изложба.

Повеќе...

Филмот „Соба со пијано“ премиерно пред охриѓани

Играниот филм „Соба со пијано“ во режија на Игор Иванов Изи и продукција на Скопје Филм Студио, својата премиера на наше големо задоволство ќе ја доживее во петок 4-ти октомври 2013 година, со почеток во 20.00 часот, влез 100 денари, соопштија од ЦК “Григор Прличев” Охрид.

Повеќе...

Претставници на Руската амбасада во посета на охридската библиотека

Во посета на НУ Библитека “Григор Прличев” - Охрид беа Константин Берсенев - Заменик шеф на Мисијата на Амбасадата на Руската федерација на РМ и господинот Александар Алексиев - Раководител на секторот за култура во Руската Амбасада.

Повеќе...

Охридско лето - најуспешен туристички настан за 2013

Фестивалот „Охридско лето“ е  најуспешен туристички настан за 2013 година според Министерството за економија.  На денешната свеченот  по повод светскиот ден на туризмот- 27 септември  , признанитето за најкултурен настан и беше врачено на директорката на најреномираната културна манифестација , Елизабета Јанкуловска . Според неа заслугата е на целиот тим кој посветено работи во насока на продолжување на успешната традиција од 53 години на врвот на светската уметничка сцена.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK