Чет05252017

Последна промена08:07:46 PM

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Заврши петто издание НА ЗАЈДИСОНЦЕ во Трпејца

Со настапот на Викторија Чочороска од Вевчани студенетка по соло пеење на ФМУ во Скопје во придружба на Алмин Бајрамоски и познатиот афористичар Сашо Бетоски од Вевчани вчеравечер во Трпејца беше заокружено петтото издание на манифестацијата НА ЗАЈДИСОНЦЕ.

Повеќе...

„КОГА ЗБОРУВАТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА, ЗБОРУВАЈТЕ СО ЉУБОВ“

Во рамките на Фестивалот „Охридско лето“, вечерва, 25 Јули 2016 година, (понеделник)  во Куќата на Уранија во 21:00 часот, ќе биде промовиран водичот на англиски јазик – GUIDE BOOK MACEDONIA.

Повеќе...

Ревија на светски кинематографии во Центар за култура

НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид во проектот „Ревија на светски кинематографии“ ќе биде прикажана  ревија на филмови од Мексико и Кореја. Еве ја содржината:

Повеќе...

Се одржа фестивалот ,,Денови на Охрид"

Изминатиот викенд, во саботата и неделата, на 16 и 17 јули, на плоштад „Крушевска Република“, во организација на ИФФОМ (Интернационални Фолклорни Фестивали, Охрид - Македонија) во соработка со КУД „Вез“,  беше одржан Интернационалниот фолклорен фестивал ,,Денови на Охрид". 

Повеќе...

Парламентарки и на Меѓународен фестивал на комедијата "Гола Месечина"

НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид / Народен театар Охрид, утре недела 26.06.2016 гостува Скопје на Меѓународен фестивал на комедијата "Гола Месечина" со претставата „Парламентарки“ во режија на Ненад Витанов.

Повеќе...

28 поетска ноќ во Велестово

Дваесет и осмото издание на Поетската ноќ во Велестово, што ќе се одржи на 15,16 и 18 јули, воведува нови содржини како што е претставување на една светска национална поезија.

Повеќе...

Премиера на претставата ,,Благодарникот"

НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид / Народен театар Охрид, премиера “Благородник”- режија Дејана Николовска, сабота 25.06.2016 година, почеток 20.00 часот. 

Повеќе...

Почнуваат Струшките книжевни средби

Околу 60 автори од земјава и странство ќе учествуваат на меѓународната манифестација „Струшки книжевни средби“ што од денеска до 9 јули ќе се одржува во Струга, Охрид и Вевчани. 

Повеќе...

Претставата ,,Парламентарки" гостува во Прилеп

Народен театар Охрид, четврток 16.06.2016 гостува на 51-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп со почеток во 19 часот ќе ја изведат претставата „Парламентарки“ во режија на Ненад Витанов.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK