Сре12122018

Последна промена10:38:24 AM

 

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Охридско лето: „Јами Дистрикт – најстарата нација на светот“

Во рамки на драмската програма на „Охридско лето“ вечерва ќе се одигра театарска претстава „Јами Дистрикт – најстарата нација на светот“ од Милена Богавац, а во режија на Кокан Младеновиќ.

Повеќе...

Кабаре спектаклот „Зборувај тивко“ ја воодушеви многубројната публика на „Охридско лето“

На огромно задоволство на љубителите на добрата музика, во црквата Св. Софија во Охрид се случи кабаре концертот на прекрасните Тијана Ѓуричиќ, Ирина Наумовска и Александар Будимир.

Повеќе...

„Кралот Лир“ вечерва премиерно на „Охридско лето“

Турскиот театар од Скопје вечерва во рамки на фестивалот „Охридско лето“ премиерно ќе ја изведе театарската претстава „Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир, а во режија на Диего де Бреа.

Повеќе...

Синоќа руска класика, вечерва два концерти на Охридско лето

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа продолжи со концерт на „Бенџамин пијано трио“ кое на публиката и’ ги долови Клавирското трио во ц-мол од Николај Римски Корсаков и Клавирското трио Опус 50 од Петар Илич Чајковски.

Повеќе...

Публиката на „Охридско лето“ уживаше во контратенорски арии

Незаборавна вечер за публиката на фестивалот „Охридско лето“ приредија оперските пејачи Реј Ченез од САД, Фани Антонелу од Грција и македонскиот уметник Игор Дурловски кои настапија синоќа во црквата „Света Софија“, во придружба на грчкиот бароктен оркестар „Армониа Атенеа“ .

Повеќе...

Струга подготвена за „Струшки вечери на поезијата“

Струга е подготвена за 56. издание на „Струшките вечери на поезијата“, кое годинава ќе се одржи од 23 до 28 август со придружните поетски читања во Охрид, Ресен, Битола и во Скопје.

Повеќе...

„Извештаи на рисот“, ќе се промовира во „Уранија“

Вечерва од 20 часот, во куќата на „Уранија“, ќе биде промовирана книгата стихозбирки „Извештаи на рисот“ од авторите Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски.

Повеќе...

Два музички настани на „Охридско лето“

Публиката на „Охридско лето“ ќе ужива во два сопрани и пијано Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе донесе два настани во катедралната црква „Света Софија“ .

Повеќе...

ПРОМОЦИЈА И ИЗЛОЖБА НА 26. „ЛИЦЕ В ЛИЦЕ“ - НА ФЕСТИВАЛОТ „ДРИМОN“ ВО СТРУГА

ПРОМОЦИЈА И ИЗЛОЖБА НА 26. „ЛИЦЕ В ЛИЦЕ“ - НА ФЕСТИВАЛОТ „ДРИМОN“ ВО СТРУГА.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK