Нед07212019

Последна промена10:47:13 AM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Реприза на претставата „Стаклена Менажерија“

РЕПРИЗА, 10 ЈУНИ 2018 (недела) - 20:00 ч. Влез: 200 ден.

Повеќе...

Охридската промоција на "Македонска Рок Енциклопедија (1963-2018)"

Во сабота ќе биде охридската промоција на "Македонска Рок Енциклопедија (1963-2018)" од Тошо Филиповски.

Повеќе...

ПРЕМИEРА НА КРАТКОМЕТРАЖНИОТ ИГРАН ФИЛМ „И(с)ЗГУБЕНИ“

СТОРИ СКОП Продукција од Охрид најавува  премиерното прикажување на краткометражниот игран филм И(с)ЗГУБЕНИ во режија на Антонио Вељаноски, во петок, 25 мај 2018 година, во 18:30 часот во амфитеатарот на ФИОФА (Филмска Академија – Охрид).

Повеќе...

Незаборавен концерт на Горан Трајковски

Бројни охриѓани, но и гости  од земјава и странство во четвртокот вечерта  уживаа во концертот на неповторливиот Горан Трајкоски, што се одржа на градскиот плоштад во Охрид.

Повеќе...

Најновиот филм на Манчевски премиерно во Охрид

Најновиот филм на Милчо Манчески „Бикини мун“ следната недела премиерно ќе биде прикажан на репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид.

Повеќе...

Концерт на хорот „Св. Злата Мегленска“.

Општина Охрид во рамки на прославата за „1000 години Охридска Архиепископија“, во сабота (26.05.2018) организира целовечерен концерт на црковниот хор „Св. Злата Мегленска“.

Повеќе...

Струшки вечери го награди финскиот поет Паули Талио

Управиот одбор на НУМ „Струшки вечери на поезијата“ – Струга, одлучи наградата „Мостови на Струга“ за најдобра дебитанска книга која ја доделуваат Струшките вечери на поезијата и УНЕСКО, во конкуренција на 23 книги од 13 земји, да му биде доделена на финскиот поет Паули Тапио за книгата Врапчињата и времето (Varpuset ja aika).

Повеќе...

Струга домаќин на државниот фестивал на аматерски филм

После 35 години, во Струга повторно ќе заживее државниот фестивал на непрофесионален филм.

Повеќе...

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА „ВРЕЛИОТ СНЕГ НА СТАЛИНГРАД“

Во рамки на одбележувањето на 9-ти мај, Денот на Победата над фашизмот и  73 години од победата во Големата Татковинска војна, синоќа во куќата на Уранија беше отворена изложбата  на фотографии „Врелиот снег на Сталинград“ посветена на Сталинградската битка.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK