Сре08152018

Последна промена09:41:43 PM

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Изложба на фотографии „Победата над фашизмот“

Во Центарот за култура „Григор Прличев“, во организација на почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид и Општина Охрид се одржа изложба на фотографии од „Победата над фашизмот“.

Повеќе...

УСПЕШНА ИЗВЕДБА НА ДЕНИЦИЈА ВО БРИСЕЛ

Европската премиера на „Дениција“, во копродукција помеѓу Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“, работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски, во режија на Константин Плевнеш, доживеа успех на изведбата во едно од најстарите кабареа во Брисел – „Ос а Моел“.

Повеќе...

„Аналфабет“ повторно пред охриѓани

Во вторник 18.04.2017 поради зголемениот интерес повторно ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Повеќе...

ДЕНИЦИЈА ВО БРИСЕЛ – ЉУБОВЕН МОЛОТОВ КОКТЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА

Театарската кореодрама „Дениција“, работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски, ќе биде изведена во рамките на фестивалот „Балкан трафик“ во Брисел, на 23 април во познатиот театар-кабаре „Ос а Моел“.

Повеќе...

„Аналфабет“ повторно пред охридската публика

Во петок 07.04.2017 и сабота 08.04.2017 повторно ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ"

Повеќе...

Стихови од охридско-струшки поети објавени во бугарско списание

Во новиот број на бугарското електронско списание „Светлина“ (Сияние), меѓу објавените стихови од македонските автори, се и делата на струшкиот поет Петко Шипинкаровски и на охриѓанецот Тоде Илиевски.

Повеќе...

Чарлс Симиќ годинешен лауреат на СВП

Поетот Чарлс Симиќ од САД е добитник на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2017 година.

Повеќе...

Петта епизода „Импровокација“

Импровокација во петок (14 април 2017) година на "керал" сцената на Народен Театар Охрид, репертоарно ќе се одигра петтата епизода од втората сезона на најпопуларното шоу "Импровокација", со актерите Стрезо Стаматовски, Филип Кипровски и Никола Тодороски, подпомогнати од Филип Ангеличин - Жура.

Повеќе...

Книжевно пладне во Охрид за денот на поезијата

 По повод 21 март - Светскиот ден на поезијата, НУ Библиотека „Григор Прличев“ - Охрид и Почесниот конзулат на Руската федерација - Охрид, организираат книжевно пладне на кое ќе биде претставен избор од творештвото на руските поетеси Ана Ахматова (1889-1966) и Марина Цветаева (1892-1941).

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK