Вто02192019

Последна промена11:33:56 AM

 

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

ПОЕТЕСАТА НАТАЛИЈА СТРЕЗОВСКА ОД ОУ„СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ПОВТОРНО НАГРАДЕНА

Наталија Стрезовска од ОУ „Св. Климент Охридски“ - Охрид се закити со втора награда за литературна творба на конкурсот на тема „Хуманоста во заштита на човековото добро и достоинство“ кој беше објавен од страна на Клубот за грижа за стари лица при Црвен крст - Охрид, а по повод одбележувањето на 8 Мај – Светскиот ден на Црвениот крст и Неделата на Црвениот крст (8 -15 мај), како и чествувањето на празникот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Повеќе...

„Аналфабет“ за роденденот на Народен театар Охрид

По повод роденденот, 6 години Народен Театар Охрид во сабота 03.06.2017 ќе биде изведена претставата „Аналфабет“.

Повеќе...

ДЕНИЦИЈА ВО БРИСЕЛ – ЉУБОВЕН МОЛОТОВ КОКТЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА

Театарската кореодрама „Дениција“, работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски, ќе биде изведена во рамките на фестивалот „Балкан трафик“ во Брисел, на 23 април во познатиот театар-кабаре „Ос а Моел“.

Повеќе...

Народен Театар Охрид со две гостувања надвор од Македонија

Во среда, 24-ти мај, на покана на македонското друштво “Македониум” од Белград, во Народниот Театар ќе се одигра претставата “Аналфабет” од Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески.

Повеќе...

Стихови од охридско-струшки поети објавени во бугарско списание

Во новиот број на бугарското електронско списание „Светлина“ (Сияние), меѓу објавените стихови од македонските автори, се и делата на струшкиот поет Петко Шипинкаровски и на охриѓанецот Тоде Илиевски.

Повеќе...

Изложба на фотографии „Победата над фашизмот“

Во Центарот за култура „Григор Прличев“, во организација на почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид и Општина Охрид се одржа изложба на фотографии од „Победата над фашизмот“.

Повеќе...

Петта епизода „Импровокација“

Импровокација во петок (14 април 2017) година на "керал" сцената на Народен Театар Охрид, репертоарно ќе се одигра петтата епизода од втората сезона на најпопуларното шоу "Импровокација", со актерите Стрезо Стаматовски, Филип Кипровски и Никола Тодороски, подпомогнати од Филип Ангеличин - Жура.

Повеќе...

УСПЕШНА ИЗВЕДБА НА ДЕНИЦИЈА ВО БРИСЕЛ

Европската премиера на „Дениција“, во копродукција помеѓу Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“, работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски, во режија на Константин Плевнеш, доживеа успех на изведбата во едно од најстарите кабареа во Брисел – „Ос а Моел“.

Повеќе...

„Аналфабет“ повторно пред охриѓани

Во вторник 18.04.2017 поради зголемениот интерес повторно ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK