Нед07122020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

„Дедо и внук“ од 12-ти декември во кино „Милениум“ - Скопје

Филмот за кој се зборува, филмот кој отвори многу болни теми во општеството, филмот за цената на детскиот живот, од 12-ти декември во Скопје.

Повеќе...

Романот „Светиот завет“ од д-р Томислав Тунтев конечно во Роднокрајното одделение

Спроти големиот празник на градот Св. Климент Охридски – Патронот на Охрид д-р Томислав Тунтев на директорката на НУ Библиотека „Григор Прличев“ Гордана Змејковска и подари авторски примероци од неговите стручни книги од областа на воздухопловството.

Повеќе...

„Стаклена менажерија“ повторно на репертоарот

Претставата „СТАКЛЕНА МЕНАЖЕРИЈА”од ТЕНЕСИ ВИЛИЈАМС која е освои НАГРАДА НЕТА на фестивалот на камерен театар "Ристо Шишков" во Струмица во месец септември, за актерска инвентивност посветеност во остварувањето на режискиот концепт- повторно на репертоарот.

Повеќе...

Пиперкоски со нетрпение ја очекува премиерата на „Дедо и внук“

Македонскиот режисер Илија Пиперкоски, еден од најуспешните од младата генерација, за 6-ти декември во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ја најави премиерата на неговиот најнов филм „Дедо и внук“.

Повеќе...

Проширен терминот на Саемот на книги во библиотеката во Охрид

Од утре Саемот на книгата во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид по барање на читателите во проширен термин.

Повеќе...

Премиера на претставата „Хотел ни на небо ни на земја“

Во НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид / Народен Театар Охрид премиера на претставата  "Хотел ни на небо ни на земја".

Повеќе...

Македонската музика низ зборови и звуци на „Охридско лето

Фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид организира работилница на тема „Ритамот-Движењето, Музиката-Дишењето“ со познатиот музичар и композитор Оливер Јосифовски.

Повеќе...

“ЦАРИГРАДСКИ ЕМИГРАНТ” - НОВ РОМАН НА ЛУАН СТАРОВА

Издавачкиот центар ТРИ, го објави најновиот роман на писателот Луан Старова – “Цариградски емигрант”, осумнаесеттиот, по ред од, неговата ,,балканската сага’’.

Повеќе...

Најуспешниот македонски филм - „Исцелител“ пред охриѓани

Еден од најуспешните македонски играни филмови „Исцелител“ ќе се прикаже во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид на 25-ти и 26-ти октомври во 20.00 часот, влез 100 денари.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK