Чет08222019

Последна промена05:13:16 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Ќе се одбележи 30-годишнината од смртта на Ристо Јованоски

Охридската библиотека на пригоден начин ќе ја одбележи 30-годишнината од смртта на роднокрајниот писател Ристо Јованоски.

Повеќе...

Нови наслови во библиотеката

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови наслови:

Повеќе...

Нови наслови во охридската библиотека

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови наслови:

Повеќе...

Автор на наградената поема е Гордана Стојановска

Поемата „Клучевите“, која ја доби наградата „Григор Прличе“,  е напишана во август 2012 година.

Повеќе...

Предновогодишна „Импровокација“

Во сабота (30 декември) на репертоарот на Народен Театар Охрид ќе се одигра театарската импровизација - Импровокација со актерите Стрезо Стаматовски и Никола Тодороски, подпомогнати од "совеста" на шоуто Филип Жура и музичарот Никола Јосифоски.

Повеќе...

ПОЕТИТЕ ВО ЧЕСТ НА А. ДЕН ДОЛАРД

Охридските поети, со пригодно поетско читање ќе ја одбележат 117 години од неговото раѓање.

Повеќе...

Наградата за хуманизам за професорот Жан Патрик

Светската награда за хуманизам за 2018 година, со која Охридската академија на хуманизмот го слави името на Св. Климент на сите светски меридијани, е доделена на Жан-Патрик Конрад, професор на Империал колеџ од Лондон и претседател на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите.

Повеќе...

Охрид ќе одбележи годишнина на поетот Спространов

Во понеделник на 15 јануари со почеток во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде одбележана 150 годишнината од раѓањето на охридскиот поет и раскажувач Ефтим Спространов.

Повеќе...

ФОТО: Премиерата на „БААЛ“ ја воодушеви публиката

Синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“ публиката уживаше во премиерата на  најновата претстава на охридскиот народен театар.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK