Вести

Земјотрес и цунами направија пустош во Нов Зеланд

Сподели

Најновите информации велат дека епицентарот на потресот е регистриран на 53 километри североисточно од градот Амберли и на околу 90 километри на север-североисток од градот Крајстчерч, на длабочина 23 километри.

 

Првично интензитетот на земјотресот беше соопштен дека е 7,4, но подоцна соодветните служби информираа дека станува збор за земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтеровата скала.

По земјотресот следуваше цунами кое со брвиот бран донесе бранови од 2 метри…