Пон03082021

Последна промена06:23:28 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Се отвора Центарот за спасување во Охрид

Вести

Се отвора Центарот за спасување во Охрид

Сподели

Со пригодна церемонија во среда ќе биде отворен спасувачкиот  центар на вода во Охрид.

На 10 јули во Охрид ќе се одржи пограничен настан „Градење на заедничка иднина – Creating a common future“. Целта на настанот е промовирање на резултатите на деветте проекти кои се дел од програмата IPA Cross Border Cooperation помеѓу Република Северна Македонија и Република Албанија финансирани од Европска Унија. Преку 150 учесници професионалци од областа на туризмот, невладин сектор, претставници од општините како и медиуми од двете земји ќе имаат прилика да дискутираат на теми од областа на туризмот и да се запознаат со досегашните резултати и идните активности на 9 проекти. Имаме чест да Ве поканиме да бидете и Вие учесници и да го проследите целокупниот настанот. Официјални изјави ќе бидат пред Спасувачи Центар – Црвен Крст Охрид во 11.30ч од страна на г. Самуел Жбогар – Амбасадор/Шеф на Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија, г. Луиџи Сорека Амбасадор/Шеф на Делегацијата на Европската Унија во Албанија, г. Горан Милевски - Министер за локална самоуправа во Северна Македонија, Министерот за Европска и надворешна политика на Албанија како и градоначалникот на Охрид  Константин Георгиески.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK