Саб03062021

Последна промена06:34:00 AM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести охридска шема Варошани кројат стратегија за фаќање на крстот

Вести

Варошани кројат стратегија за фаќање на крстот

Сподели

На десетина денови до најголемата црковно народна манифестација во земјава- осветувањето на водите на Охридското езеро варошани почнаа да “кројат” стратегија за фаќање на Светиот крст.

Синоќа во култното охридско кафуле “Зона” на брегот на Охридското езеро објективот на Охриднет ги затекна рекордерите во факање на крстот  на Водици  Јован Рилковски,  Јован Бабаче и  Митко Топенчаров. И тројцата по пет пати успеале да го извадат светиот крст од ладните води на езерото. Во нивно друштво беа и други варошани кои редовно скокаат по крстот на Водици  Јон Чаулев, Климент Масим, Петар Бакалов, Никола Упевче и Ристе Мишев.

И тројцата рекордери во фаќање на Светиот крст за Охриднет велат тајната за вадење  на крстот нема, тоа е силната вера во Бога. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK