Пет06052020

Последна промена09:02:37 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Духовден - се слави слегувањето на Светиот дух

Духовден или дуовден е христијански празник во Македонија. Наречен уште и Педесетница е еден од најрадосните и најсветли празници во православието во кој се слави слегувањето на Светиот Дух врз апостолите на педесеттиот ден од Христовото Воскресение.

Повеќе...

120 нови случаи на корона во земјава

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19.

Повеќе...

Можен е карантин за општините жаришта

Комисијата за заразни болести денеска има и втор вонреден состанок, по зголемените бројки на заразени од корона вирус изминативе неколку дена, на кој присуствува и министерот Венко Филипче и претставници од МВР.

Повеќе...

Се вратија ригорозните мерки, повторно карантин

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза и ефикасна реакција за спречување на ширењето на коронавирусот, донесе одлука да се воведе целосна забрана на движењето на сите граѓани во Скопје (сите скопски општини), Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце, почнувајќи од четврток (4 јуни) од 21:00 часот до понеделник (8 јуни) до 05:00 часот.

Повеќе...

Свети Константин и Елена

Според календарот на МПЦ денес се одбележува споменот на Светиот цар Константин и Светата царица Елена.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK