Вто06192018

Последна промена12:44:48 PM

Back Вие сте на: Home Вести Македонија Бремените жени и болните да бидат ослободени од работа

Бремените жени и болните да бидат ослободени од работа

Сподели

Министерството за здравство препорача бремените жени и хронично болните лица над 60 години денеска и утре да бидат ослободени од работа, а за работниците на отворено да се реорганизира работното време, поради екстремно ниските температури кои можат да бидат ризични по здравјето на овие лица.

 

Работниците, пак, кои што работат на отворено треба да се внимава работните обврски да ги практикуваат од 10 до 16 часот со повремени паузи на секои два часа по половина час во топла просторија и со топли напитоци се со цел заштита на нивното здравје.

Од МВР вчера соопштија дека во скопската општина Аеродром бил пронајден починат бездомник, најверојатно поради премрзнување.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK