Нед05312020

Последна промена02:15:29 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Иванов му го додели мандатот на Заев

Иванов му го додели мандатот на Заев

Сподели

Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Иванов, на доделувањето на мандатот, кажа дека „коалицијата предводена од СДСМ го предложи Зоран Заев за мандатар на новата Влада“, по што му го додели мандатот. 

Заев се заблагодари како мандатар на новата Влада и изјави дека пречките за составување на новата Влада се отстранети. Тој прочита изјава во форма на гаранција што ја доставил до Иванов, во која меѓу другото се вели дека се гарантира „заштита на унитарноста, независноста, заштита на уставниот поредок и територијалната целина и заштита на државните интереси“. Заев во изјавата тврди дека процесот на носење на одлуките ќе биде во согласност со основните демократски принципи и владеење на правото.
Заев сега има рок од 20 дена да предложи состав на новата Влада и предлог-програма. Се очекува во рок од 15 дена да биде свикана собраниска седница на која ќе се избере новиот состав на Владата.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK