Пет05292020

Последна промена11:55:30 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Утре седница за избор на нова влада

Утре седница за избор на нова влада

Сподели

Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре во 11 часот.


Мандатарот Зоран Заев синоќа  ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада. Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре во 11 часот, а програмата и составот се истo така веднаш доставени до пратениците.

Радмила Шекеринска е предложена за министер за одбрана, Оливер Спасовски – за внатрешни работи, Драган Тевдовски – за финансии, Никола Димитров – за надворешни работи, Рената Тренеска Десковска – за образование и наука, Горан Сугаревски – за транспорт и врски, Љупчо Николовски – за земјоделство, Мила Царовска – за труд и социјална политика, Дамјан Манчевски – за информатичко општество и администрација, Роберт Алаѓозовски – за култура. Кочо Анѓушев е предложен за вицепремиер за економски прашања, а Едмонд Адеми, Роберт Поповски, Аднан Ќахил, Самка Ибраимовски, Зоран Шапуриќ и Зорица Апостоловска за министри без ресор. Предлозите на СДСМ Заев ги соопшти синоќа на прес-конференција по седницата на Централниот одбор на партијата, пишува Телеграф.мк.

Предлозите на ДУИ беа соопштени ден претходно. Хазби Лика е предложен за вицепремиер за политички систем и односи меѓу заедниците, Бујар Османи за вицепремиер задолжен за евроинтеграции, Садула Дураку - министер за животна средина и просторно планирање, Рамиз Мерко - министер без ресор, Крешник Бектеши - министер за економија и Билен Саљији - министер за правда.

За министер за локална самоуправа е предложен Сухејл Фазлиу, додека за министер за здравство Арбен Таравари. Фазлиу и Таравари се предлози на Алијансата за Албанците.

За изборот на новата влада пратениците треба да се гласаат најдоцна во среда на полноќ, а за неа треба да гласаат најмалку 61 пратеник во 120-членото Собрание.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK