Нед05312020

Последна промена03:40:33 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Измени во законот за заштита од пушење

Измени во законот за заштита од пушење

Сподели

Дел од пратениците на владејачката СДСМ  втор пат ќе се обидат да се направат измени во Законот против пушење.

Во надворешните тераси на рестораните и кафулињата, без разлика на временските услови – да може без ограничувања да се пуши. Да се има дозволена соба за пушачите во јавните објекти и тоа најмногу до 30 отсто од просторот, а во сите простории ќе останат ознаките за забрането пушење. Ова е дел од предложените измени во Законот за заштита од пушење, кои треба да се усвојат по скратена постапка.

Според предлагачите на измените  со строгите мерки во сегашниот закон, намалена е работата на угостителите, а со тоа се зголемени отпуштањата од работа. Дополнително, наведуваат дека угостителскиот сектор доживува драстичен пад на прометот и тоа околу 75 проценти, особено во зима, доцна есен и рана пролет, период кога угостителите се дополнително оптоварени со зголемени режиски трошоци.

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK