Вто07072020

Последна промена03:26:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Таксистите не смеат да земаат патници на автобуска

Таксистите не смеат да земаат патници на автобуска

Сподели

Таксистите веќе нема да смеат да земаат и оставаат на автобуските станици туку само на такси станиците.

Ако се случи еден таксист два пати да го прекриши новото правило, ќе му биде одземена лиценцата. Ова е предвидено во новиот предлог-закон за превоз во патниот сообраќај

Предлог законот вчера го помина првото читање во Собранието на седница на Комисијата за транспорт и врски.

Новите измени на законот предивидуваат и категоризација на автобусите, кои вршат јавен превоз со што ќе им се намалат патните такси на оние кои исполнуваат еко стандарди./ Економски.мк 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK