Нед12162018

Последна промена04:44:54 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Македонија Македонија ќе ја почувствува „Глорија“

Македонија ќе ја почувствува „Глорија“

Сподели

Македонија ќе навлезе во жолта предупредувачка фаза поради циклонот „ГЛОРИЈА“

Денеска, поради влијанието на циклонот „Глорија“, територијата на нашата земја влегува во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза.Од попладнево прво на запад а потоа и во останатите предели ќе има врнежи од дожд. Локално ќе има нестабилна облачност која ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а но и можнст за ретка појава на град.Ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец што ќе услови транспорт на прашина и песок од Сахара како и заматена атмосфера.Локално на запад, север и на исток од државава ќе наврне од 15 до 20 л.м2. количество на воден талог.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK