Сре03202019

Последна промена01:03:51 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Македонија Во мај повеќе неработни денови и еден долг продолжен викенд

Во мај повеќе неработни денови и еден долг продолжен викенд

Сподели

Во месец мај повеќе  неработни денови. Најмногу радува долгиот споен викенд  од 4 дена.

 

Власите пак ќе имаат ден повеќе тој викенд.

На 24 мај четврток нема да се работи за Кирил и Методиј, а во петок, на 25 мај, нема да се работи за Духовден, што е уште еден продолжен викенд, и простор, заедно со четвртокот да се поврзат 4 неработни денови. На 23 мај пак е Национален ден на Власите.

За сите граѓани
• 1 мај (вторник), Ден на трудот,
• 24 мај (четврток) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители

За граѓаните од православна вероисповед
• 25 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден

За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ
• 23 мај (среда), Национален ден на Власите.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK