Сре03202019

Последна промена01:03:51 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Македонија Поскапуваат горивата, ова се новите цени

Поскапуваат горивата, ова се новите цени

Сподели

Малопродажната цена на бензините од денеска се зголемува за половина, а на дизелот и екстра лесното за еден денар.

 

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68 денари, на Еуросупер БС-98 ќе биде 69,50 денари, Еуродизелот ќе се продава по 60 денари за литар, додека екстра лесното масло за домаќинство по 48,50 денари.

Согласно одлуката се зголемува и малопродажната цена на мазутот и ќе изнесува 28,72 денари за килограм.

Просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 68,9 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот 50.003 денари.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK