Пет05242019

Последна промена07:37:40 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Нови цени на горивата во Македонија?

Нови цени на горивата во Македонија?

Сподели

Денеска ќе има нови цени на бензинот и дизелот во Македонија.

Се очекува поевтинување на цената на нафтата за еден до два денари по литар во зависност од дериватот. По бранот поскапувања движењето на цената на суровата нафта на берзата во Лондон дава надеж дека конечно ќе имаме двонеделен период по кој Регулаторната комисија за енергетика ќе може да постави пониски максимални малопродажни цени.Во моментов барел нафта се движи околу 75.5 долари и тоа е цената на која е фиксиран овој енергенс во последните неколку дена. Највисоката вредност во изминатиот пресметковен период беше 77 долари кон крајот на минатата недела. Сепак и тоа е под просекот од претходните две недели кој изнесуваше 78,6 долари за барел.За очекување е во вакви услови Регулаторот  да пресмета пониска максимална малопродажна цена.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK