Саб02162019

Последна промена07:01:02 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Македонија Ново поскапување на цените на горивата

Ново поскапување на цените на горивата

Сподели

Во моментов барел нафта на берзата во Лондон се продава за 78,7 долари што е значително зголемување од околу 4 долари за барел во однос на цената од пред една недела. Барањето на САД земјите да запрат со увоз на нафта од Иран најавува ново зголемување на цената на светските берзи.

 

Во такви услови извесно е дека по два циклуси на поевтинување, за десетина дена, понеделник (09.07.), регулаторот ќе објави зголемување на цените.

Доколку се остварат најавите и до крајот на пресметковниот период, поточно идниот понеделник на 9 јули барел нафта надмине и 80 долари не треба да биде изненадување доколку значително пораснат малопродажните цени.

Иако е рано да се прогнозира, сепак реално е да се очекува поскапување за 2 до 3 денари по литар.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK