Пон05272019

Последна промена11:17:17 AM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Македонија на листата на „Нешнл Географик“ за посета во 2019 година!

Македонија на листата на „Нешнл Географик“ за посета во 2019 година!

Сподели

Македонија на листата на 28 те земји кои ги предлага „Нешнл Географик“ за посета во 2019 година! 

 

Македонија е рангирана на 25 место од 28 земји кои туристите треба да ги посетат во 2019 година, пишува nationalgeographic.

За Македонија се наведува дека  граничи  со Србија, Грција, Бугарија, Албанија и Косово, и изоболува со планини и езера.

Пишува и дека земјата има национални паркови Пелистер, Маврово и Галичица кои треба да ги посетат туристите.

За Охридското езеро се наведува дека е едно од најдлабоките и најстарите езера во Европа.

Oд балканските земји претпоследна на листата е Црна Гора.

Дестинација број еден е Мексико, втора е Амазон во Перу, трета е Фанјингшан во Кина, потоа Дакар во Сенегал, Дордоњ во Франција, а се редат и Нов Зеланд, Виетнам, Гренланд, Оман, Мисури, Француска Полинезија, Швајцарија, Ново Мексико, Белизе, Матера во Италија, Колумбија, Египет и други.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK