Пон05272019

Последна промена11:17:17 AM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Во земјава има околу 7200 волонтери

Во земјава има околу 7200 волонтери

Сподели

Волонтерите се бесценета вредност на светот. Денес се одбележува Меѓународниот ден на волонтерство. 

 

2,6 милијарди луѓе во светот се соочуваат со природни катастрофи, сиромаштија, граѓански немири. Државните институции, колку и да се богати, не се секогаш моќни да им помогнат. Затоа тука се волонтерите.

Во црвениот крст во земјава активно работат 7200.За својата работа, волонтерите не бараат надоместок, туку само насмевка.На светско ниво, во црвениот крст и во црвената полумесечина има 15 милиони активни волонтери..

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK