Чет04022020

Последна промена07:24:51 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија За една недела рекордни 153 заболени од грип

За една недела рекордни 153 заболени од грип

Сподели

Нови 153 заболени од грип за само една недела или за речиси 74 проценти повеќе отколку истиот период минатата година, јавува Канал 5.

 

Состојбата загрижува зашто толку големиот број заболени е дури 4,8 пати поголем отколку десетгодишниот просек .

Според податоците од Институтот за јавно здравство , вкупниот број на заболени од грип за последните два и пол месеци е 585 случаи , што ги надминува десетгодишните просеци за 4,2 пати.

Најголем број болни од грип има на територијата на центарот за здравство Тетово и тоа 121 .за среќа , и покрај големиот број заболени , годинава нема смртен случај од сезонски или друг тип на ова заболување./ Извор Канал 5

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK