Вто07072020

Последна промена03:26:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Запленети над 150 000 петарди

Запленети над 150 000 петарди

Сподели

Како наближува новогодишната ноќ  така се погласно одекнуваат звуците на петардите.

 

Загрижува тоа што многу лесно  најмладите може да купат пиротехнички средства, кои може да бидат опасни по нивниот живот. Полицијата континуирано презема мерки и активности за следење на состојбата со нелегалната продажба на пиротехнички средства и нејзино сузбивање. 

Како и претходните години така и изминативе неколку дена во само три контроли на возила  само во Скопје   пронајдени и одземени се над 140.000 парчиња пиротехнички средства. При коннтроли во  другите  градови низ државата  запленети се околу 25.000 парчина пиротехнички средства – петарди, ракети и огномети.

По целосно документирање на реализираните случаи од страна на Министерството за внатрешни работи против сторителите ќе бидат поднесени соодветни пријави. Инаку, лани полицијата  запленети над 253.000 илјади петарди, а против лицата инволвирани во препродажбата беа поднесени соодветни поднесоци - соопшти МВР.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK