Чет07182019

Последна промена03:51:29 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Изготвивме решение за јазлите во Филмскиот институт во Охрид

Изготвивме решение за јазлите во Филмскиот институт во Охрид

Сподели


Ова е дел од оставката на заменик министерот за образование.

Петар Атанасов,  со својата оставка поднесена до премиерот Заев,вели дека од самиот почеток не му било дозволено да формира тим за решавање на проблемите во образованието, меѓу кои и за Филмската академија во Охрид.„Првите два месеца заедно со една поголема група изготвивме решение за јазлите во кои беше навлегол Филмскиот институт во Охрид. За жал извештајот и предлог мерките останаа во Кабинетот на министерот. Промените во образованието кои ги навестувавме, не ги остваруваме“. Едноставно, мојата позиција станува неодржлива и неефективна, му напиша  Атанасов на Заев, кого го извести дека поднесува оставка и на сите дополнителни функции во рамките на Министерството за образование и во Владата која тој ја предводи.  Причините за оставката тој ги образложи во отворено писмо до претседателот на Владата Зоран Заев, што го објави на својот Фејсбук профил.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK