Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Денеска католиците го празнуваат Божик

Денеска католиците го празнуваат Божик

Сподели

Припадниците на Римокатоличката и  другите христијански цркви,  кои се раководат според Грегоријански календар го прославуваат  Рождество Христово (Божик).

 

Според библиската приказна  денес се слави еден од најголемите празници денот кога Исус Христос  младенецот на Јосиф и Марија,  дојде на овој свет да со искупи од гревовите човечкиот род.

Божик  на денешен ден го прославуваат и многу православни автокефални цркви, со исклучок на Македонската, Руската, Ерусалимската, Грузиската и Српската православна црква, коишто ќе го прослават на 7-ми јануари според Јулианскиот календар. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK