Нед02232020

Последна промена02:37:52 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Нов бран бегалци во Грција, ќе има ли нова криза?

Нов бран бегалци во Грција, ќе има ли нова криза?

Сподели

Бегалци во 2015, бегалци и во 2019 година – вака пишуваат денес грчките медиуми по вестите дека нов бран бегалци окупира грчки острови.

Ситуацијата не е алармантна како пред четири години, но има знаци дека бегалскиот бран сериозно притиска. Од тие причини Владата во Атина се мобилизира, и за утре има закажано вонредна седница.

Според „Ефимерида“ ситуацијата драстично се влошила во изминативе неколку дена. Само вчера на островот Северен Лезвос пристигнале 13 чамци со вкупно 546 бегалци. Тие дошле со полициска придружба. Бегалци има и на островите Самос и Кос.

Експерти велат дека за разлика од 2015 година кога имало проток на бегалците, сега тие се практично заглавени – во прифатниот центар има вкупно 10.241 луѓе, а максимланиот капацитет за прифат е само 3.500 и ова се смета за „историски рекорд“.

„Кампот Мориа сега е најголем бегалски камп во Европа“, констатира „Ефимерида“.

За да се ублажи состојба околу 1.000 бегалци мора ќе бидат префрлени во камп во Нова Кавала.

Новата бегалска криза е резултат на попуштањето на една од браните во Турција. Поточно Истанбул повеќе не може да прима бегалци, таму се веќе 500.000 па од тие причини лицата се решаваат да тргнат кон Грција. Од друга страна Турција на бегалците им даде краен рок да си заминат до 30 октомври, а тоа е порака и до Грција и до ЕУ“.

 

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK