Нед07122020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Утре предупредувачки штрајк во училиштата

Утре предупредувачки штрајк во училиштата

Сподели

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) одлучи утре, на 2 септемри, да има предупредувачки штрајк на вработени во образовната дејност.

Тоа, според претседателот на СОНК, Јаким Неделков, значи дека членовите на синдикатот и оние кои ќе се солидаризираат кон штрајкот нема да прифаќаат ученици, нема да оддржуваат настава ниту ќе реализираат воспитно-образовни активности.


Ќе штрајкуваат членовите на синдикатот, а може да се приклучат, солидаризираат оние кои не се членови.

Членови на СОНК, според него, се 90 проценти од наставниците во земјата или повеќе од 20.000 наставници.

Наставниците се незадоволни од најавеното зголемување на платите од 5 отсто, бараат зголемување од 20 %.  Синдикатот ѝ даде рок на Владата до 1 септември за преговори и за реално зголемување на платите на сите вработени во образовната дејност.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK