Нед09202020

Последна промена10:43:08 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Нема отстапки! Невакцинираните деца нема да се примаат на училиште

Нема отстапки! Невакцинираните деца нема да се примаат на училиште

Сподели

Министерот за здравство вели нема да има отстапки, остануваат на ставот невакцинирани деца да не ги примаат во училиште и градинка.

 

По неофицијалните информации дека во некои училишта не ја почитуваат одлуката и примаат деца без примени вакцини, Филипче најави дека неделава ќе заседава Комисијата за заразни болести и не е исклучена можноста да има нови препораки.

Министерот најави дека ќе бидат засилени и контролите на Државниот санитарен и здравствен инспекторат и ќе има казни за тие што не ја почитуваат одлуката. Во меѓувреме, и покрај почетокот на учебната година нема зголемување на бројот на заболени од морбили.

Минатата недела биле регистрирани 5 случаи, сите деца кои не биле вакцинирани.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK