Саб09192020

Последна промена12:47:15 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Oсум милиони луѓе годишно во светот умираат од рак

Oсум милиони луѓе годишно во светот умираат од рак

Сподели

Околу осум милиони луѓе годишно  во светот умираат од рак.

Се проценува дека бројот на случаи со рак и смртните случаи од таа болест двојно ќе се зголеми во следните 20 до 40 години, информираат од Здружението „Борка – за секој нов ден“ кое денеска ќе го одбележи Светскиот ден за борба против ракот.


Светскиот ден на борбата против ракот се одбележува на 4 февруари, на иницијатива на Унијата за меѓународна контрола на ракот (UICC), која има за цел да се помогне да се спасат милиони и да се спречат смртни случаи секоја година со зголемување на свеста и едукација за ракот и придобивање на влади и поединци од целиот свет да преземат акција против болеста.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK