Пет09182020

Последна промена04:24:34 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Собранието се распушти, распишани се изборите во април

Собранието се распушти, распишани се изборите во април

Сподели

Претседателот Пендаровски, доцна попладнево ги потпиша Указите за прогласување на законите усвоени од Собранието.

Пратениците со 108 гласови „за“, без против и воздржани донесоа одлука за распуштање на Собранието на Република Северна Македонија. Тие претходно ги донесоа законите за Јавно обвинителство, за Советот на јавни обвинители, како и законот за одбрана за кој беше потребно двотретинско мнозинство. Претседателот на Собранието Талат Џафери доцна вечерва ги распиша изборите поради временските рокови за да може предвремените парламентарни избори да се одржат на договорениот термин на 12-ти април.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK