Саб09192020

Последна промена01:56:54 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија МВР формира комисија за решавање на пасошката криза

МВР формира комисија за решавање на пасошката криза

Сподели

Вчера комисијата го одржала првиот состанок.

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев формирана е Комисија која поради ограничениот број обрасци на патни исправи, по утврдени критериуми одлучува кои барања на граѓани се итни и неодложни да бидат процесуирани во итна постапка со цел издавање на патни исправи.
Имајќи го во предвид наведеново , ги известуваме граѓаните дека барањата за издавање на патни исправи, поткрепени со соодветна документација ,треба да бидат доставени до подрачните единици на Одделот за граѓански работи , со назнака дека се работи за ИТНИ барања за патни исправи кои се во надлежност на комисијата. Барањата неопходно е да содржат телефонски број на лицето-подносител.
Воедно ја информираме јавноста дека на 19.02.2020 година , Комисијата го одржа првиот состанок на кој беа разгледани вкупно 77 барања од граѓани, се вели во соопштението од МВР..

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK