Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Отец Партениј избран за Владика

Отец Партениј избран за Владика

Сподели

Отец Партениј избран за владика, Бигорски станува епархиско седиште.

Игуменот на Бигорската Обител, отец Партениј е новиот епископ на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија, а Бигорскиот манастир станува епископско седиште.

Синодот на МПЦ-ОА го избра за владика на денешната седница на предлог на дебарско кичевскиот митрополит г. Тимотеј.


Отец Партениј ќе ја има улогата на викарен епископ на дебарско-кичевската епархија останува во Бигорскиот манастир, каде ќе биде неговото епархиско седиште. Тој е четиринаесетиот владика во Синодот на МПЦ-ОА. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK