Пон07132020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Според извори на „Фактор“ нови 58 заразени од корона

Според извори на „Фактор“ нови 58 заразени од корона

Сподели

Во изминатото деноноќие се регистирани 58 новозаразени пациенти со коронавирус во Македонија, објави „Фактор“.

 

Според неофицијалните извори, најголем број заразени има во скопските општини Сарај, Чаир и Бутел.

Во тек е состанок на Комисијата за заразни болести.

Ова е најголем број новозаразени со ковид-19 досега откако почна епидемијата кај нас. Првиот случај беше регистиран на 26 февруари. Вчера Министерството за здравство информираше за тројца починати и 38 новозаразени со ковид-19. И во екот на заразата со ковид-19 никогаш досега немало 58 новозаразени во еден ден.

Од среда, 27 мај Владата го укина полицискиот час кој беше на сила повеќе од два месеци, а од вчера работат кафеаните и рестораните по посебни протоколи.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.077, бројката на оздравени пациенти е 1.486, на починати е 122, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 469. Овие бројки се однесуваат на вчерашниот ден.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK