Сре10212020

Последна промена05:48:47 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија 76 новозаразени од корона во земјава

76 новозаразени од корона во земјава

Сподели

Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 52 - Куманово 2 - Штип 1 - Тетово 14 - Велес 2 - Гостивар 2 - Кочани 1 - Пробиштип 1 - Кратово 1

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти. - Скопје 12 - Куманово 2 - Тетово 11 - Гостивар 1 Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Струга (56г) примена во болницата на 21 мај како сомнителна на ковид, потврдена позитивна по прием во болница. Досега во земјата се направени вкупно 31187 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 127 теста се во рамките на скринингот. Тестовите се направени во градинки во Скопје и геронтолошки установи и не се потврдени позитивни случаи на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2391, бројката на оздравени пациенти е 1595, на починати е 141, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 655. Се извинуваме поради доцнењето на денешната статистика со состојбата со коронавирусот, до овој момент се чекаа податоците од приватна лабораторија.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK