Саб04042020

Последна промена03:51:46 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија 6000 слободни работни места на “џоб маркетот “

6000 слободни работни места на “џоб маркетот “

Сподели

Над 6000 работни места во земјава во моментов се празни и се огласени во Агенцијата за вработување. Новиот портал на Агенцијата или првиот македонски џоб маркет ги следи сите огласи на цела територија на државата.

Веб страницата е добра можност за сите оние кои се заинтересирани да ги истражат можностите и да ги видат огласите за работа, да аплицираат и да се стекнат со работно место соодветно на нивните квалификации и способности“, вели портпаролот на Владата, Александар Георгиев.

Апликацијата е корисна и за работодавачите и за невработените кои активно бараат работа. Преку неа на едно место ги имаат сите огласи за работа

Невработени преку порталот можат да пребаруваат слободни работни места според местото на живеење или местото каде што би сакале да работат. Работодавачите пак имаат преглед на профилот на невработените на целата територија на државата.

-„Апелираме кога ќе се поднесуваат документите до Агнецијата за вработување задолжително да се наведува контакт телефон или маил адрса за да може Агенцијата преку СМС или маил да ги информира за местата за кои тие можат да најдат интерес“, вели Георгиев.

За едне месец од преку пваа алатка биле прегледани над 90 000 огласи за работа. Најчитани огласи се на банките и огласите од странските компании во земјава.

Економски.мк

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK