Сре08122020

Последна промена11:40:09 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Кои се најпосетените туристички дестинации?

Кои се најпосетените туристички дестинации?

Сподели

Светската организација за туризам на ОН ги објави најбрзорастечките туристички дестинации за 2013.

 

Погледнете кои земји забележаа најголем раст на посети на туристи во текот на изминатата година.

 1 . Јапонија – 24 % раст на туристичките посети во однос на 2012. Топ дестинации – Токио, планината Фуџи, храмовите во Кјото.

2 . Казахстан – 21,9%. Топ дестинации – Астана, Алмати, Чаренскиот кањон, Тараз.

3 . Тајланд – 19,6 %. Топ дестинации – Бангкок, Пукет, фестивалот Сонгкран (или тајландска Нова Година, која оваа година ќе биде меѓу 13 и 15 април).

4 . Грција – 15,5 %. Топ дестинации – Атина, Јонските острови, Санторини, Миконос.

5 . Филипини – 11,2 %. Топ дестинации – островите Висајас, подземната река на островот Палаван, оризовите тераси во Банауе.

6 . Виетнам – 106%. Топ дестинации – заливот Халонг, најживописниот Hoi An, Ханој, САЗП, Делта на Меконг.

7 . Турција – 10,5 %. Топ дестинации – Турската ривиера, Кападокија, Истанбул.

8 . Русија – 10,5 %. Топ дестинации – Трансибирската железница, Ермитаж во Санкт Петербург, Москва .

9 . ОАЕ – 10,4 %. Топ дестинации – Дубаи, Абу Даби.

10 . Тајван – 9.7 %. Топ дестинации – Тајпеј, магливата планина, будистичките и таоистичките храмови.

Извор/ biznisvesti.mk 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK