Сре07152020

Последна промена08:31:02 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Рилкоски: ДИК е подготвена за избори

Рилкоски: ДИК е подготвена за избори

Сподели

Државната изборна комисија е подготвена за одржување на претседателските избори, како и за евентуално одржување предвремени парламентарни избори, изјави за МИА  денеска претседателот на Комисијата Никола Рилкоски. Според него, се поизвесно е одржување на предвремени парламентарни избори.

 

- ДИК ќе почека официјално да добие решение за распишување на изборите и можеби уште веднаш, а најдоцна во недела ќе одржие седница на која што ќе ги верифицираме одлуките што се однесуваат на подготовките и носењето на актите кои се во врска со одржувањето на изборите, како што се роковникот за работење, финансискиот план итн. Во секој случај ДИК уште во претходниот период се подготвуваше и мислам дека спремни ќе го дочекаме стартот на овие избори, изјави Рилкоски.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK